Koronavirüsü atlatanlara kötü haberKaynak: Koronavirüsü atlatanlara kötü haber

Yorumlar · 308 Görüntülenme ·

Korona virüse ve tedavisine yönelik araştırmalar devam ediyor. Yeni bir araştırma koronayı atlatanların üçte birinin taburcu edilmelerinin ardından, ilk 5 ay içerisinde yeniden hastaneye kaldırıldığını ortaya çıkardı.

İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu'nun, University College London ve Leicester Üniversitesi ile yürüttüğü çalışma çerçevesinde koronayı atlatan yaklaşık 48.000 kişiyi takip edildi.

Çalışmada hastaların yaklaşık yüzde 30'unun (14 bin 140 kişi), Kovid-19'u atlattıktan sonraki 140 gün içinde kardiyovasküler sorunlarda artış, solunum güçlüğü ve yüksek şeker şikayetleriyle tekrar hastaneye kaldırıldığı, bu kişilerin yüzde 12,3'ünün hayatını kaybettiği gözlendi.

#Covid-19 'u atlattıktan sonraki ilk 5 ayda solunum güçlüğü gelişenlerin sayısının 6 bin 85 olduğu, bunlar arasında tekrar hastaneye kaldırılma riski en yüksek grubu, yaşlılar ile Afrika ve Asya kökenlilerin oluşturduğuna dikkat çekildi. 

Araştırmanın bulguları henüz hakemli dergide yayınlanmazken, incelenen hastaların yaş ortalamasının 65 olduğu, 2020'nin ilk 8 ayında Covid-19 tanısıyla hastaneye kaldırıldıkları ve iyileşmelerinin ardından taburcu edildikleri belirtildi.

University College London'ın İngiltere'deki nöroloji dergisi Brain'de yayımlanan araştırması da Kovid-19 ile deliryum, beyin iltihabı, felç ve sinir hasarı gibi nörolojik komplikasyonlar arasında ilişki olduğunu ortaya koymuştu. 

Yorumlar